Początek Nowości O stronie Artykuły Zycie codzienne Linki

 

Test AQ

Psycholog Simon Baron-Cohen wraz z grupa specjalistów z Cenrum Badań nad Autyzmem w Cambridge (Cambridge's Autism Research Centre) stworzyli test do okreslenia czynnika AQ (Autism- Spectrum Quotient). Głównym celem tego testu było ułatwienie wstepnego badania w kierunku rozpoznania zaburzeń typu autystycznego, stwierdzenie poziomu cech autystycznych. Test AQ miał być na tyle prosty, aby każdy był w stanie sam go na sobie przeprowadzić.

Test składa sie z 50 pytań. Obejmuje zagadnienia z zakresu umiejetności socjalnych, zdolności do łatwego przerzucania uwagi , przywiązywania uwagi do detali, komunikacji i wyobraźni. Za każde pytanie przyznawany jest 1 pkt, gdy odpowiedź wskazyje na występowanie cech autystycznych. Pytania były formulowane tak, by połowa odpowiedzi było potwierdzających, a połowa przeczących.

Poniewaz dość częstym problemem dla osób z AS/HFA (Zespół Aspergera, Wysokofunkcjonujacy Autyzm) jest nierozumienie czytanego polecenia / pytania autorzy musieli dobrać odpowiednie, zrozumiałe słownictwo. W celu uniknięcia takich kłopotów, w trakcie układania pytań zapraszano osoby z tymi zaburzeniami i sprawdzano, jakie sformułowania sa rozumiane. Natępny problem, posrednio zwiazany z poprzednim, polegał na tym by okreslić, czy osoby z AS potrafią same ocenić swoje umiejetności społeczne i umiejętności komunikowania się (z powodu subtelnych róznic z odczytywaniu myśli). Ponieważ osoby takie odnoszą wrażenie ,że ich zachowanie jest obowiazującym standardem, mogło to prowadzić do zaniżenia wyniku testu. Aby uchronić sie przed tego typu problemami, pytania są sformułowane tak, by pytany udzielał odpowiedzi opartych na jego preferencjach, a nie ocenie własnego zachowania.

Gdy poproszono rodziców dzieci z AS o przeprowadzenie tego testu w imieniu dzieci, wyniki byly wyższe od tych, ktore rozwiązane były samodzielnie przez dzieci.

Wstepnie badania przeprowadzono na grupie dorosłych w wieku okolo 30 lat, którzy mieli za soba 14 lat nauki (8 klas szkoly podstawowej +4 średniej + 2 licencjatu), z normalnym poziomem inteligencji ( 90 - 110). Średni wynik to 16,4 pkt.

Sposród grupy 11 osób, których wynik testu był powyżej 32 pkt, 7 spełniało kryteria niezbedne do ustalenia diagnozy AS, według DSM IV. Wszyscy oni potwierdzili, że mieli oni znaczne kłopoty w funkcjonowaniu w szkole. Byli odizolowani, mieli kłopoty z nawiazywaniu przyjaźni, byli ofiarami ataków łobuzów szkolnych.

Autorzy AQ test podkreslaja ,że nie jest to test diagnostyczny. Ma tylko pomóc w ustaleniu poziomu śladów autyzmu u normalnych ludzi. Nawet wysoki wynik nie swiadczy o tym, że dana osoba, cierpi na jakieś zaburzenie typu autystycznego. Jednak gdy wynik przewyzsza 32, zalecane jest skonsultowanie się ze specjalistą.

Odpowiedzi:

Pytania:

 1. Wole robić rzeczy w grupie, niż samemu
 2. Wole wykonywać czynności stale w ten sam sposób
 3. Jeżeli próbuje sobie coś wyobrazić, nie sprawia mi problemu utworzenie sobie obrazu w myślach
 4. Często bywam tak zaabsorbowany jednym tematem, że nie zauważam niczego więcej
 5. Często słysze ciche odgłosy, niesłyszalne przez innych
 6. Często zapamiętuje strzępki informacji, np. numery rejestracyjne samochodów
 7. Zdarza sie często, że ludzie zwracają mi uwagę ,że to co własnie powiedzialem jest niegrzeczne, choc ja mam wrażenie , że to bylo grzeczne
 8. Gdy czytam jakąś ksiażke, potrafie sobie łatwo wyobrazić, jak wygladają bohaterowie
 9. Jestem zafascynowany datami
 10. Nie mam kłopotów z rozumieniem wypowiedzi, nawet gdy równocześnie dyskutuje kilka osób
 11. Spotkania towarzyskie nie stanowia dla mnie problemu
 12. Zauważam szczegóły, ktore nie są widoczne dla innych
 13. Wole pojść do biblioteki niż na imprezę/ przyjęcie
 14. Nie mam problemów z wymyślaniem historyjek
 15. Bardziej przywiazuję się do osób niz do przedmiotów
 16. Kiedyzajmuję się jakimś problemem, denerwuję się, gdy musze przerwać to co robię i nie mogę kontynuować swoich działań
 17. Lubie pogaduszki o niczym, np w windzie
 18. Jeżeli coś mówię, to często nie dopuszczam innych do glosu
 19. Jestem zafascynowany numerami
 20. Kiedy czytam książke, mam kłopot z wyobrażeniem sobie postaci
 21. Czytanie beletrystyki nie sprawia mi przyjemności
 22. Mam kłopot z nawiazywaniem przyjaźni
 23. Bardzo często zauważam, że rzeczy układają się wedlug wzorów, szablonów
 24. Wole pójśc do teatru niż do muzeum
 25. Nie przeszkadza mi to wcale, gdy mój rytm dnia jest w jakiś sposób zakłócony
 26. Często łapię się na tym, że nie wiem, jak podtrzymać rozmowę
 27. Nie mam problemów z tym, by "czytać miedzy wierszami", gdy ktoś coś do mnie mówi
 28. Bardziej koncentruje się na całości, niż na szczególach
 29. Mom problem z zapamiętywaniem numerów telefonów
 30. Zazwyczaj nie zauwazam drobnych zmian w położeniu lub wygladzie osób
 31. Zauważam, kiedy to co mówię zaczyna innych nudzić
 32. Nie mam problemu z tym, by równoczesnie wykonywać wiecej niż jedno zadanie
 33. Kiedy rozmawiam przez telefon, nie jestem pewien, czyja jest kolej (na powiedzenie czegoś)
 34. lubie robić wiele rzeczy równocześnie
 35. Często jestem ostatnią osoba, która rozumie puentę żartu
 36. Nie sprawia mi problemu odgadnięcie co jakaś osoba myśli lub czuje na podstawie jej wyrazu twarzy
 37. Jeżeli z jakiegoś powodu musze przerwać to co robię, nie mam problemu z natychmiastowym powrotem do tego zajęcia
 38. Potrafię rozmawiać o niczym
 39. Ludzie zwracaja mi uwagę, że rozmawiam ciagle na ten sam temat
 40. Kiedy byłem dzieckiem lubiłem bawić się w przebieranie i udawanie, że jestem kimś innym
 41. Lubię zbierać informacje na temat róznych kategorii przedmiotów ( gatunki ptaków, marki samochodów)
 42. Mam kłopoty z wyobrażeniem sobie, jak by to było, gdybym był kimś innym
 43. Lubie, gdy każda aktywność, w której mam brac udział jest starannie zaplanowana
 44. Lubie spotkania towarzyskie
 45. Rozpoznawanie ludzkich emocji jest dla mnie trudne
 46. Jestem niespokojny/ nerwowy w nowych sytuacjach
 47. Lubie poznawać nowych ludzi
 48. Jestem dobrym dyplomatą
 49. Zapamiętywanie dat urodzin jest dla mnie problemem
 50. Bawienie się z dziećmi, gdy musze coś lub kogoś udawać, jest dla mnie łatwe

Liczenie punktów:

Interaktywny test w języku angielskim można znaleźć na stronach czasopisma Wired (test uzupełnia zamieszczony tam artykuł o AS). Odpowiedni link, prowadzący prosto do samego artykułu, jest w moich linkach.

Opracowane na podstawie" The Autism - Spectrum Quotient (AQ): Evidence from Asperger Syndrome/ High - Functioning Autism, Males and females, Scientists and Mathematicians". S. Baron-Cohen, S.Wheelwright, R. Skinner, J Martin and E Clubley


Childhood Autism Rating Scale C.A.R.S.

Instrukcja: Dla każdego elementu zakresl numer, który najbardziej odpowiada opisowi zachowań twojego dziecka. By zaznaczyć, że zachowania dziecka plasuja się pomiędzy dwoma opisami możesz użyć skali 1,5; 2,5 lub 3,5. Dla każdej kategorii oceń dziecko osobno.

 

I. Relacje międzyludzkie

1 Zachowanie dziecka jest odpowiednie do wieku. Można czasami zaobserwować niesmiałosć i kapryszenie jako reakcję na polecenie dotyczące zachowania. - reakcje te nie sa na niepokojacym poziomie.

1,5

2 Reakcje lekko nieprawidłowe. Dziecko może unikać patrzenia dorosłemu w oczy, unikać dorosłego. Kaprysić, gdy jest zmuszane do kontaktu. Może być nadmiernie niesmiałe, być mniej czułe niż zwykle lub też przytulać się do rodziców bardziej niż większosć dzieci w tym wieku.

2.5

3 Umiarkowanie nieprawidłowe relacje. Czasami można zaobserwować izolowanie się ( wydaje się , że dziecko nie zauważa dorosłego). Potrzebne są częste i stanowcze zachowania mające na celu utrzymanie uwagi dziecka. Dziecko inicjuje minimalny kontakt wzrokowy.

3.5

4 Bardzo nieprawidłowe relacje. Dziecko wydaje się całkowicie odizolowane lub nieswiadome, co robi dorosły. Dziecko prawie wcale nie inicjuje kontaktów z dorosłym, nie reaguje. Działaja tylko bardzo mocne i wytrwałe działania mające na celu uzyskanie uwagi dziecka.

II. Nasladownictwo/ imitowanie

1 Własciwe nasladowanie/ powtarzanie. Dziecko potrafi nasladować dźwieki, słowa i ruchy, ktore są porównywalne do poziomu umiejętnosci rówiesników.

1,5

2 Lekko niewłasciwe nasladownictwo. Dziecko nasladuje proste zachowania, takie jak klaskanie lub pojedyncze dźwięki. Czasami po naklanianiu lub z lekkim opóźnieniem.

2,5

3 Umiarkowanie nieprawidłowe nasladownictwo. Dziecko czasami powtarza tylko częsć dzwieków, ruchów. Potrzebuje dużej pomocy ze strony dorosłego. Często nasladuje z dużym opóźnieniem.

3,5

4 Bardzo nieprawidłowe nasladownictwo. Dzieko nie nasladuje słów, dzwięków i ruchów, lub robi to bardzo rzadko, mimo znacznej pomocy

III. Odpowiedź emocjonalna

1 Odpowiedź emocjonalna odpowiednia do wieku i sytuacji. Dziecko demonstruje odpowiednią reakcję za pomocą mimiki, postawy ciała i sposobu bycia.

1,5

2 Lekko nieprawidłowa reakcja. Dziecko czasami okazuje nietypową reakcje (typ lub stopień nasilenia emocji). Sporadycznie reakcja może nie być związana z obiektem lub sytuacją.

2,5

3 Umiarkowanie nieprawidłowa reakcja. Dziecko wyraźnie okazuje nieodpowiednią reakcję emocjonalną ( rodzaj lub nasilenie) Reakcje mogą być nadmierne lub nie związane z sytuacja. Dziecko może grymasić, smiać się lub pozostawać zesztywniałe nawet, jesli nie było żadnej sytuacji, która mogłaby wywołać zmianę emocji.

3,5

4 Bardzo nieprawidłowa reakcja emocjonalna. Odpowiedź emocjonalna bardzo rzadko jest adekwatna do sytuacji. Bardzo trudno jest zmienić nastrój dziecka. Równoczesnie emocje dziecko mogą ulec całkowitej zmianie bez jakiejkolwiek zmiany w otoczeniu .

IV Władanie ciałem/ użycie ciała

1 Zachowanie/ użycie ciała odpowiednie do wieku dziecka. Dziecko porusza się tak samo szybko i sprawnie, jak rówiesnicy.

1,5

2 Lekko nieprawidłowe zachowania. Można zaobserwować niewielkie nieprawidłowosci, niezgrabnosć, słabą koordynację ruchową, powtarzalne ruchy lub bardzo rzadko bardziej nieprawidłowe zachowania.

2,5

3 Umiarkowanie nieprawidłowe władanie ciałem. Zachowania wyraźnie bywajądziwne lub nieprawidłowe dla wieku; nieprawidłowa postawa ciała lub gesty, uporczywe wptarywanie się, skubanie ciała, autoagresywne zachowania, kołysanie sie, obracanie, chodzenie na palcach.

3,5

4 Bardzo nieprawidłowe władanie ciałem. Intensywne lub bardzo często występujące zachowania opisane powyżej. Zachowania utrzymują się mimo prób zniechęcenia lub odwrócenia uwagi poprzez włączanie dziecka w inne zajęcia

V Użycie przedmiotów

1 Własciwe posługiwanie się i zainteresowanie zabawkami i i innymi przedmiotami. Odpowiednie do umiejętnosci i wieku. Zabawki wykorzystywane są we własciwy sposób.

1,5

2 Lekko nieprawidłowe posługiwanie się i zainteresowanie zabawkami. Dziecko może okazywać nieprawidłowe zainteresowanie lub bawić sie w nieprawidłowy sposób, np uderzając w cos zabawką, lub ssać ją.

2,5

3 Umiarkowanie nieprawidłowe poslugiwanie się zabawkami lub innymi przedmiotami. Dziecko może być wyraźnie nie zainteresowane zabawką lub wręcz przeciwnie - mieć calą uwagę skupiona na jednym przedmiocie. Może poslugiwać sie zabawką w sposób nieprawidłowy, skupić sie na jakiejs częsci zabawki. Dziecko może być zafascynowane refleksami swiatla na zabawce, może poruszać pewne elementy w zapamiętaniu, nie interesując się pozostałymi zabawkami

3,5

4 Bardzo nieprawidłowe użycie lub zainteresowanie zabawkami lub innymi obiektami. Dziecko może wykazywać zachowania opisane powyżej lecz z większa intensywnoscią lub częsciej. Bardzo ciężko jest odwrócić uwagę dziecka pochłoniętego tymi zajęciami.

VI Adaptacia/ przystosowywanie się do zmian

1 Reakcja odpowiednia do wieku dziecka. Dziecko może zauważyć lub skomentować zmiane w typowych zajeciach codziennych, ale akceptuje zmianę bez oznak stresu

1,5

2 Lekko nieprawidłowa dla wieku dziecka reakcje na zmiany. Kiedy dorosły próbuje zmienić zadanie, dziecko może kontynuować to samo zajęcie lub posługiwać się tymi samymi materiałami

2,5

3 Umiarkowanie nieprawidłowa dla wieku dziecka reakcja. Dziecko aktywnie odmawia zmian w rutynie, próbuje kontynuować dotychczasowe zajęcie. Ciężko jest przestawić zainteresowanie/ skupienie dziecka. Dziecko może być zdenierwowane i nieszczęsliwe gdy dotychczasowa, dobrze znana rutyna ( plan zajec/ dnia) zostaje zmieniona.

3,5

4 Bardzo nieprawidłowa dla wieku dziecka reakcja na zmiany. Dziecko okazuje bardzo mocne reakcje na zmiany. Jezeli zmiana jest wdrażana na siłe dziecko może bardzo mocno się zdenerwować, nie współpracować, wpadać w furię/ histerię.

VII Reakcje wzrokowe

1 Reakcje wzrokowe są normalne i odpowiednie do wieku. Dziecko używa wzroku w połaczeniu z pozostałymi zmysłami, jako sposobu poznawania nowego obiektu

1,5

2 Lekko nieprawidłowe reakcje wzrokowe. Trzeba co jakis czas przypominać dziecku, by patrzyło na obiekty (moze byc osoba badź przedmiot). Dziecko może być bardziej zainteresowane patrzeniem na swiatła/lampy lub lustra niż patrzeniem na rówiesników. Czasami może patrzeć w przestrzeń lub unikać patrzenia prosto w oczy rozmowcy

2,5

3 Umiarkowanie nieprawidłowe reakcje wizualne. Należy często przypominać dziecku, by patrzyło na to, co robi. Dziecko może patrzeć się w przestrzeń, unikać kontaktu wzrokowego, patrzeć na przedmioty pod dziwnym kątem lub przytrzymywać przedmioty bardzo blisko oczu.

3,5

4 Bardzo nieprawidłowa reakcja. Dziecko w sposób ciagły unika patrzenia na ludzi lub szczególne przedmioty. Może w sposób ekstremalny demonstrować zachowanie opisane powyżej.

VIII Reakcje sluchowe

1 Reakcje słuchowe odpowiednie dla wieku. Zachowania dziecka związane ze słuchem są prawidłowe i odpowiednie dla wieku. Słuch jest wykorzystywany we współpracy z pozostałymi zmysłami.

1,5

2 Lekko nieprawidłowe reakcje słuchowe. Można czasami zauważyć brak reakcji/odpowiedzi lub nadmierną reakcję na niektóre dźwięki. Reakcje na dźwiek mogą być opóźnione i potrzebne jest powtarzanie sygnału, by zyskać uwagę dziecka. Uwaga dziecka może zostać rozproszona przez obce dzwięki.

2,5

3 Umiarkowanie nieprawidłowe reakcje słuchowe. Reakcje dziecka zmieniają się, dziecko często ignoruje kilka pierwszych powtórzeń dzwięku. Może zakrywać uszy i bać sie dźwięków/ odgłosów życia codziennego.

3,5

4 Bardzo nieprawidłowe reakcje. Mozna zaobserwować nadmierne reakcje na dźwieki/ odgłosy lub reagować zbyt słabo na uwydatnione dźwieki / odgłosy niezależnie od ich typu

IX Użycie zmysłów smaku, powonienia, dotyku. Reakcje zwiazane z tymi zmysłami

1 Normalne posługiwanie się zmysłami smaku, węchu i dotyku. Dziecko rozpoznaje nowe obiekty w sposób odpowiedni do wieku, najczęsciej dotykając lub oglądając. Węch i smak używane są w sposób odpowiedni. W sytuacji, gdy dziecko cos boli można zauważyć dyskomfort, ale reakcja nie jest przesadzona.

1,5

2 Lekko nieprawidłowe użycie zmysłow i reakcje z nimi związane. Dziecko może upierać się przy wkładaniu róznych przedmiotów do buzi, wąchać i próbować smaku przemiotów nie nadająch się do jedzenia. Dziecko może przesadnie reagować na ból lub ignorować go całkowcie w sytuacji, gdy typowe dziecko okazywało by umiarkowany dyskomfort.

2,5

3 Umiarkowanie nieprawidłowe użycie zmysłow i reakcje z nimi związane. Dziecko może być zaabsorbowane dotykaniem, wąchaniem lub próbowaniem smaku przedmiotów lub osób. Dziecko może reagowac zbyt silnie lub zbyt słabo.

3,5

4 Bardzo nieprawidłowe użycie zmysłów i reakcje z nimi związane. Dziecko jest pochłoniete wąchaniem, próbowaniem i dotykaniem przedmiotów bardziej w celach odczuciowych (wrażenia) niż w celach poznawczych bądź użytkowych. Dziecko może calkowicie ignorować nawet silny ból lub bardzo mocno reagować nawet na niewielkie obrażenie / ból.

X Strach/ lęki i nerwowosć

1 Normalny poziom lęku i nerwowosci. Zachowanie dziecka jest adekwatne zarówno do sytuacji, jak i wieku.

1,5

2 Lekko nieprawidłowy poziom lęku i nerwowosci. Dziecko czasami okazuje zbyt mało, lub zbyt intensywny lęk lub nerwowosć w porównaniu typowego dziecka w tym samym przedziale wiekowym, w podobnej sytuacji.

2,5

3 Umiarkowanie nieprawidłowy poziom lęku. Dziecko okazuje zbyt mocną lub zbyt słabą reakcję na sytuację, nawet w porównaniu z dziećmi starszymi lub młodszymi.

3,5

4 Bardzo nieprawidłowy poziom lęku i nerwowosci. Lęki utrzymują się mimo powtarzanych kilkukrotnie prób z bezpiecznymi/ nieszkodliwymi sytuacjami bądź obiektami. Uspokojenie lub pocieszenie dziecka wymaga bardzo duzego wysiłku. Może sie zdarzyć odwrotnie- dziecko nie okaże odpowiedniej ostrożnosci / respektu, w stosunku do niebezpieczeństw, których typowe dziecko będzie starało się unikać.

XI Komunikacja słowna

1 Normalna komunikacja słowna, odpowiednia dla wieku i sytuacji.

1.5

2 Lekko nieprawidłowa komunikacja słowna. Można zauważyć ogólne opóźnienie w zakresie mowy. Mowa najczęsciej jest wyraźna, jakkolwiek można zaobserwować echolalie [mimowolne powtarzanie wyrazów, zdań dopiero co usłyszanych] lub przestawiona wymowę (pronoun reversal). Dziecko może posługiwać się nieprawidłowymi słowami bądz żargonem.

2,5

3 Umiarkowanie nieprawidłowa komunikacja słowna. Dziecko może nie posługiwać się mową. Jeżeli dziecko posługuje się mową to komunikacja werbalna może być mieszaniną prawidłowej mowy z elementami takimi jak: żargon, echolalia i przestawiona wymowa. Nietypowosci prawidłowej mowy mogą obejmować również nadmierne zadawanie pytań lub zaobsorbowanie konkretnym tematem.

3,5

4 Bardzo nieprawidlowa komunikacja słowna. Dziecko nie posługuje się wyrażną mową, może popiskiwać jak niemowlę, wydawać osobliwe dźwieki, czasami podobne do odgłosów zwierząt. Dziecko może wdawać z siebie zestaw różnych odgłosów mających zastępować mowę lub w uporczywy i dziwaczny sposób używać niektórych rozpoznawalnych słów lub zdań.

XII Komunikacja pozawerbalna

1 Normalne użytkowanie komunikacji pozawerbalnej (gesty, mimika, postawa ciała), odpowiednie do wieku dziecka i sytuacji.

1,5

2 Lekko nieprawidłowa komunikacja pozawerbalna. Niedojrzały sposób komunikacji pozawerbalnej. Dziecko może tylko ogólnie wskazywać lub sięgać reką dla oznaczenia czego chce, w sytuacji gdy typowe dziecko pokazuje ( lub sięga) wyraźniej.

2,5

3 Umiarkowanie nieprawidłowa komunikacja pozawerbalna. Zazwyczaj dziecko nie potrafi pozawerbalnie okazać swoich potrzeb i żądań, jak również nie potrafi zrozumieć komunikatów pozawerbalnych innych osób.

3,5

4 Bardzo nieprawidlowa komunikacja pozawerbalna. Dziecko używa tylko osobliwych gestów, pozbawionych konkretnego znaczenia. Dziecko nie ma swiadomosci znaczenia gestów, mimiki innych.

XIII Poziom aktywnosci

1 Normalny poziom aktywnosci, odpowiedni do wieku dziecka i okolicznosci. Dziecko nie jest ani bardziej, ani mniej aktywne niż dzieci w grupie rówiesniczej w podobnej sytuacji.

1,5

2 Lekko nieprawidłowy poziom aktywnosci. Dziecko może być albo niespokojne/ruchliwe, albo rozleniwione i czasami porusza się, jakby w zwolnionym tempie.

2,5

3 Umiarkowanie nieprawidłowy poziom aktywnosci. Dziecko może być bardzo aktywne i trudne do okiełznania. Dziecko możę mieć nieograniczoną ilosć energii, nie być gotowym do położenia sie i zasnięcia. Możliwa jest sytuacja odwrotna - dziecko może być ospałe i wymagać wielu napomnień by cos zrobiło/ ruszyło się.

3,5

4 Bardzo nieprawidłowy poziom aktywnosci. Dziecko jest hiperaktywne lub ospale. Poziom aktywnosci może zmianiać się z jednego ekstremum do drugiego.

XIV Poziom, zwięzłosc i logika odpowiedzi intelektualnej

1 Poziom inteligencji dziecka jest normalny i wyrównanyw różnych obszarach. Dziecko jest tak inteligentne, jak typowe dziecko w podobnym wieku. Nie ma specjalnych zdolnosci lub problemów intelektualnych.

1,5

2 Lekko nieprawidłowe funkcje intelektu. Dziecko nie jest tak błyskotliwe, jak dzieci w podobnym wieku. Umiejętnosci są na wyrównanym poziomie.

2,5

3 Umiarkowanie nieprawidłowe funkcje intelektu. Zazwyczaj dziecko nie jest tak błyskotliwe jak dzieci w podobnym wieku, jednak funkcjonowanie jednej lub wiecej umiejętnosci intelektualnych jest zbliżone no normalnego poziomu.

3,5

4 Bardzo nieprawidłowe funkcje intelektu. Dziecko nie jest tak błyskotliwe, jak rówiesnicy, jednoczesnie może być bardziej uzdolnione w jednej lub wielu dziedzinach niż dzieci w tym samym przedziale wiekowym

XV Wrażenie ogólne

1 Brak autyzmu. Dziecko nie okazuje żadnych symptomów charakterystycznych dla autyzmu.

1,5

2 Lekki autyzm . Dziecko okazuje tylko kilka z symptomów charakterystycznych dla autyzmu , autystyczne w lekkim stopniu

2,5

3Posredni autyzm. Dziecko okazuje pewną ilosć symptomów charakterystycznych dla autyzmu, autystyczne w umiarkowanym stopniu

3,5

4 Cieżki autyzm. Dziecko okazuje wiele cech charakterystycznych dla autyzmu, autystyczne w stopniu ekstremalnym.

Punktacja końcowa

15-30 dziecko nie jest autystyczne

30- 36 dziecko lekko- umiarkowanie autystyczne ( należy rozważyć możliwosc wystepowanie wysokofunkcjinujacego autyzmu HFA lub zespołu aspergera, ZA dla przedzialu 30-33)

36-60 dziecko autystyczne, w stopniu ciężkim

 

Oryginał testu: http://home.isoa.net/~nitetrax/cars.htm

Uaktualnione: 7 sierpnia 2004 Księga Gości Spis treści Forum Kontakt: innyswiat@hotmail.com