Początek Nowości O stronie Artykuły Zycie codzienne Linki

 

Porady dla osób z Zespołem Aspergera

Na stronie Barbary Fowler znalazłam fragmenty książek "The Battles of Autistic Thinker" i "A survival guide for people with Asperger Syndrome" autorstwa Marc'a Segar (1974- 1997) Pierwsza z nich, to autobiografia tego młodego człowieka. Druga, to poradnik dla osób cierpiących na Zespół Aspergera, w szczególności dla nastolatków.
Najlepiej wytłumaczy to fragment wstepu do "przewodnika": "Prawdopodobnie moja praca zainteresuje zaróno autystyków, jak i nie-autystyków. Chciałbym zaznaczyć, że wiele z puktów przeze mnie poruszanych może wydawać się oczywistych dla niektórych ludzi, ale zupełnie obcych dla innych. Podkreślam, że nie chce tu nikogo pouczać. Zdecydowałem się na napisanie tej książki właśnie teraz, kiedy wrażenia moich pomyłek i poślizgnięć w życiu wciąż są świeże. (...) Moim gównym zamierzeniem było usprawnienie życia innych. Nie starajcie się stosować się do moich porad na siłę.Pamiętajcie, książka ta została napisana na podstawie moich własnych doświadczeń i to co było dobre dla mnie nie zawsze musi być dobre dla innych". Marc Segar uzyskał licencjat z biochemii na uniwersytecie w Manchester. Zmarł w 1997 roku.

Zamartwianie się

Szukanie dobrych stron

Wiele sytuacji jest łatwiejszych do rozwiązania dla inteligentnych autystyków, niż dla zwykłych ludzi.

Język ciała

Język ciała nie ogranicza się tylko do gestykulacji. To również mimika twarzy, kontakt wzrokowy, ton głosu, oraz czasami sposób ubierania się.

Kontakt wzrokowy

Utrzymanie kontaktu wzrokowego nie jest łatwe. Jak ocenić i powiedzieć, że patrzysz zbyt intensywnie, lub nie?

Powinieneś patrzeć na rozmówcę, stosując się do poniższych rad:

Ton głosu

Intonacja jest bardzo ważnym źródłem informacji - czy jesteś entuzjastycznie lub sarkastycznie nastawiony do tematu, który jest poruszany. Dajesz też do zrozumienia, czy mówisz serio czy żartujesz, itd.

Sposób ubierania się

Styl ubierania się też może być źródłem informacji o tobie.

Uaktualnione: 8 października 02 Księga Gości Spis treści Forum Kontakt: innyswiat@hotmail.com