Początek Nowości O stronie Artykuły Zycie codzienne Linki

Codzieność - rodzeństwo, pytania, kłopoty

Każdy z rodziców zadaje sobie pytanie jakie metody wychowawcze są najlepsze. Na pewno tak jest w typowych rodzinach, więc tym bardziej dotyczy to nas, rodziców dziecka w jakiś sposób upośledzonego. Zwłaszcza, gdy nie jest to jedyne dziecko rodzinie. Często pojawia się problem, jak traktować to nasze, też przecież nie mniej kochane, "typowe" dziecko.

Wydaje nam się, że wszystko jest w porządku, bo przecież traktujemy je tak samo, ale zazdrość dziecka o wzgledy rodziców jest jednak zawsze obecna. Często dochodzi do konfliktów na tym tle. Dzieci kłócą się dosłownie o wszystko - o to kto gdzie będzie siedział, kto ma prawo zadecydować jaki program w TV będzie oglądany. Z jednej strony takie zachowanie dzieci jest jak najbardziej naturalne. Z drugiej zaś - my, rodzice, mamy tego serdecznie dość. Jak w takiej sytuacji postąpic?

Często też zastanawiam się, jak przygotować moje dzieci do tego, by były sobie pomocne. W końcu to jedno z najważniejszych zadań dla rodziców. Wiadomo, że dziecko , którego brat/ siostra jest w jakimś stopniu uposledzone, będzie się rozwijać troszeczke inaczej. Jeśli w odpowiedni sposób przekażemy zdrowemu dziecku informacje o zespole Aspergera/ Autyzmie lub innym zaburzeniu (konkretnym w waszej rodzinie) to możemy być pewni że kiedyś i ono "zarazi sie bakcylem" bycia pomocnikiem, adwokatem uposledzonego rodzeństwa.

Na przestrzeni tych kilku lat, które upłyneły od rozpoznania kłopotów Kuby widzę jak Ulka się zmienia. Jest bardziej cierpliwa i wyrozumiała dla niego. Widzę, jak przyjmuje jego stronę w różnych potyczkach słownych. Nauczyła się w jakich sytuacjach należy szukać pomocy dorosłych, na przyklad nauczycieli. Bywają momenty, gdy to ona zwraca uwagę dzieciom, by przestały dokuczać Kubie.

Co jeszcze pomaga by poprawić " wizerunek" dziecka z Zespołem Asperega - inne dzieci. Od kiedy Ula zaczeła zapraszać swoje koleżanki do zabaw po lekcjach widzę, jak zmienia się ich nastawienie do Kuby. Co innego jest widziec jego nieporadne próby nawiazania rozmowy na przystanku, a co innego obserwowac jak "kwitnie" w domu, sluchać jego dowcipnych odpowiedzi na moje zagajenia. Obserwować jego wyczyny na grach komputerowych. Tu, w domu, to zupełnie inne dziecko - i inne dzieci to widzą. W szkole, w klasie, na podwórku nie mają takiej możliwości, bo wtedy Kuba sam izoluje się od grupy, nie znajdując zrozumienia.

Przy pisaniu korzystalam z artykułów:"The Advocacy Bug" oraz " To Argue or Not to Argue" napisanych przez Derenda Timmons Schubert Ph.D.


Recenzje książek

Wiedzę na temat Zespołu Aspergera staram się pozyskiwać z wielu źródeł. Początkowo podstawowe wiadomości wyszukiwałam na internecie. Porównywałam ostrożnie opisane objawy z tym, co obserwowałam u Kuby. Podobnie było z terapiami. Równolegle ze stałymi kosultacjami z terapeutka, przydzieloną Kubie przez tutejsza agencję pomocy, czytałam, jak jeszcze mogę pomóc mojemu dziecku. Z czasem zasób mojch wiadomości był coraz większy i coraz bardziej mogłam skupiać sie na obserwacji zachowań Kuby. Jego zwyczajach, bolączkach, problemach. Powoli uczyłam się jego życia. To wcale nie jest takie łatwe, jakby się wydawało. Bywają dni dobre, bywaja dni bardzo złe , bywają i takie sobie. Od pewnego momentu zaczęłam kupować ksiażki poświęcone Autyzmowi i Zespołowi Aspergera. Zarówno różnego rodzaju podręczniki dla rodziców, opiekunów, jak i dla samych zainteresowanych - dzieci. W swej kolekcji najbardziej sobie cenie pozycje będące tym, czym jest moja strona - dzieleniem się informacjami przez rodziców. Dzieleniem sie porażkami, radościami, kłopotami, sposobami radzenia sobie z nimi na codzień.

Mam na swojej półce kilka pozycji, które polecam.

Asperger's Syndrome, A Guide for Parents and Professinals, autor Tony Attwood

Najbardziejj podstawowy podręcznik dla rodziców i opiekunów. W bardzo prosty sposób opisuje najczęsciej spotykane objawy Zespołu Aspergera. Podaje najprostrze metody rozwiązywania konfliktowych sytuacji. Zawiera wiele pomocnych dodatków, takich jak testy diagnostyczne, stosowane w badaniu w kierunku AS, zestaw "buziek" pomagających w nauce odczytywania emocji z mimiki.

The Oasis Giude to Asperger Syndrome, autorzy Patricia Romanowski Bashe i Barbara L. Kirby

Prawie encyklopedia. Pozycja ta powstała jako rozwinięcie serwisu internetowego Oasis. Jest tu prawie wszystko: opisy objawów, kłopotów i terapi. Jest zestaw pytań i odpowiedzi do problemów zwiazanych z edukacją, kłopotami socjalnymi. Bardzo ciężko przeczytać tą ksiażkę za jednym zamachem. Doskonała do częstego zaglądania.

Dziecko autystyczne z Zespołem Aspergera, autorzy:Aleksandra Maciarz i Małgorzata Biadasiewicz

Książeczka pomyslana w doskonały sposob. Przeplatają się w niej, rozdział po rozdziale opisy, zachowania chlopca Łukasza, które spisane są przez matke, z opisami kolejnych objawów - z naukowego punktu widzenia. Tresć ksiązki obejmuje rozwój Łukasza od urodzenia do ukończenia pierwszej klasy szkoły podstawowej. Ksiażka polskojęzyczna

Finding Ben, autor Barbara Lasalle

Książka, która jak dotąd wstrząsneła mną najbardziej. Napisana jest przez matke dorosłego człowieka z Zespołem Aspergera. Teraz głowny bohater ksiażki, Benjamin, jest ponad 30 letnim mężczyzna, który stara się żyć samodzielnie. Ksiażka napisana jest bez upiekszeń, bez zbęnych nadziej i zapewnień, że świat naprawde nie jest taki zły i każdy od razu przybiegnie Ci z pomocą. To opis długiej przemiany wewnętrznej matki, od wczesnego dzieciństwa Bena, poprzez lata jego nauki, do dorosłosci. Jej trud w odnalezieniu przyczyny "innosci" jej syna. Mnie osobiscie, jako matce chłopca dopiero wkraczającego w okres dojrzewania dała dużo do myslenia. Czym innym jest wyobrażanie sobie: "co by było gdyby.. " na podstawie suchych opisów objawów na stronach poswięconych AS, co innego dowiadywanie się o możliwych problemach z pierwszej jakbyniebyło ręki.

Siblings of Children with Autism, a Guide for Families, autorzy Sandra L.Harris Ph.D., Beth A. Glasberg Ph.D.

Bardzo madra książka powięcona tym razem nie samemu dziecku autystycznemu, lecz jego rodzeństwu. Są tu najczęstrze problemy wychowawcze, na jakie napotykają rodzice, gdy przynajmniej jedno z dzieci jest dzieckiem zupełnie typowym. Od zwyczajnej zazdrosci, po pełną świadomosc opieki na tym " innym" bratem/siostrą. Od dzieciństwa po dorosłosć. Są tez tu opisy z życia wzięte wraz z sugerowanym modelem postępowania.

Freaks, Geeks & Asperger Syndrome, A User Guide to Adolescence, autor Luke Jackson

Wspaniała pozycja. Co czyni ją taką doskonałościa to fakt, ze jej autorem jest chlopak, nastolatek, mający Zespół Aspergera. Opisuje on wszystkie trudne sytuacje z życia. Kłopoty związane z nauką, kłopoty związane z randkowaniem, kłopoty związane z atakiem ze strony rówieników (bullying). książka ta ma bardzo pozytywny wydzwięk. Jeszcze rok i podrzuce ją do poczytania Kubie. Mysle, że bedzie pomocna.

Uaktualnione: 4 stycznia 2004 Księga Gości Spis treści Forum Kontakt: innyswiat@hotmail.com